Karolína Murínová

Poslušnosti, štěněcí školička a dětské tábory

Coby náctiletá jsem se zamilovala do plemen, o kterých panuje přesvědčení, že se obtížně cvičí, a tato láska mě stále neopustila. Díky nim si však velmi palčivě uvědomuji, že v žádném případě neexistuje univerzální návod na každého psa, a ve výcviku se tím víc snažím najít ideální cestu pro daný tým člověk-pes.

Saluki, chrti, které chovám, patří mezi nejnezávislejší plemena na světě. Často se chováním přirovnávají ke kočkám. A zkuste přimět kočku, aby vám složila zkoušku poslušnosti. A já to s první salukou zkusit chtěla. A abych toho dosáhla, bylo třeba si hodně nastudovat. Proto mám načtenou řadu knih (jmenuji své oblíbené: Lidé a psi: Střet kultur od Jean Donaldsové, Svého psa nestřílejte od zakladatelky klikr tréninku Karen Pryor a v neposlední řadě série knih od Františka Šusty, počínaje dílem Trénink je rozhovor) a samozřejmě jsem absolvovala i všemožné přednášky (když ne osobně, tak aspoň online), akce a tréninky u různých českých i světových výcvikářů – za všechny jmenuji Susan Garrett, Turid Rugaas, Chiraga Patela, v Česku pak Františka Šustu (všemožné jeho semináře na téma pozitivního výcviku a také kozo-lamo kemp, kde jsme trénovali kozy a lamy), dále pak Evu Štemberovou, Barboru Tomczik, Martinu Klimešovou a další.

Na Univerzitě Karlově jsem vystudovala zoologii se zaměřením na etologii, tedy chování zvířat, a zajímali mě samozřejmě především psi. Poslední dílek do mé trenérské osobnosti zapadl, když jsem se stala matkou. Definitivně jsem se rozhodla, že není v pořádku ubližovat těm, kteří nás milují a jsou na nás zcela závislí, a říkat tomu výchova. Zároveň je ale třeba mít respekt sám k sobě a vymezit hranice tak, aby se nám s lidmi, dětmi i psy žilo dobře ve vzájemné harmonii a důvěře. K tomuto cíli se snažím nasměrovat i všechny své klienty. Na svých lekcích kladu důraz především na provozní poslušnost, dobrou socializaci a vztah mezi psem a jeho páníčkem. V Pesoparku pořádám kurzy poslušnosti, kurzy přivolání, dětské kurzy a letní příměstské tábory pro děti a jejich psy. Pravidelně také působím jako trenérka na výcvikových táborech slovenských čuvačů.